مجله کیک

تاریخچه کیک تولد

تاریخچه کیک تولد

در حدود 1000 سال پیش از میلاد مسیح (ع) یعنی 3000 سال پیش، یونانیان به تولد دوباره‌ی “آرتمیس” (خدای ماه) اعتقاد داشتند و در روند تکاملی جشن‌های تولدی که به این منظور برپا می‌کردند در ششم هر ماه به بریدن کیک تولد نیز می‌پرداختند!  شمع‌های روشن و نورانیِ روی کیک، نماد و مظهری از روشنایی خدای ماه شمرده می‌شد! (درباره تاریخچه جشن تولد در جهان بخوانید)

فلسفه‌ی روشن کردن شمع‌های روی کیک و فوت کردن آن، اعتقاد یونانیان به این نکته بود که با این عمل آرزوهایشان را به اطلاع خدایان رسانیده و به آن آرزوها خواهند رسید!

یونانیان فقط برای مردان جشن تولد می‌گرفتند و نکته‌ی عجیب این است که بعد از مرگ فرد نیز تا چند سال به برگزاری سال‌روز تولد برای شخص فوت شده ادامه می‌دادند!

ورود کاکائو و شکر به کیک

تاریخچه‌ی کیک به اندازه‌ی پختن خود نان قدمت دارد!  پختن کیک در دوران روم و یونان باستان پیش‌رفت کرد و پس از کشف آمریکا توسط “کریستف کلمب” و با دست‌یابی بیش‌تر به منابع کاکائو و شکر، پیش‌رفت چشم‌گیرتری نمود و کیک تولد نیز کم کم به حالت امروزی آن درآمد.

اگر می خواهید درباره چگونگی کیک تولد بیشتر بدانید، راهنمای انتخاب کیک تولد را مطالعه کنید.

کیک تولد برای عموم اروپاییان

در سال 1789 میلادی و پس از انقلاب کبیر فرانسه و نابودی طبقه‌ی اشراف در فرانسه، دستور پخت کیک از انحصار طبقات اشراف به‌درآمد و اندک اندک در بین مردم عادی رواج یافت. در قرن 18 میلادی یک کیک‌ ساز فرانسوی به نام “واتل”  (Vatel)  با ابداع نوعی خامه به نام کرم “شانتی” (شلاقی) روش جدیدی در  کیک سازی به وجود آورد. پس از انقلاب صنعتی و با پیش‌رفت صنایع و ابزارآلات، تولید انواع و اقسام کیک‌ها و از جمله کیک تولد تنوع و رواج بیش‌تری یافت.

فوت کردن شمع کیک تولد

در مورد شمع‌های کیک تولد این اعتقاد وجود دارد که فرد باید آرزو کرده و با یک فوت، تمام شمع‌ها را خاموش کند و وقتی هم که آرزوهایش برآورده شد این راز را به هیچ‌کس  نگوید! در بسیاری از موارد هنگام فوت کردن شمع، چشم هایشان را می بندند. خاموش کردن شمع ها، از طرف دیگر نشان از پایان یافتن این سال ها از عمر فرد است و شروع زندگی و مرحله جدیدی را همراه با شادی و خوشحالی بعد از خاموش شدن شمع ها جشن می گیرند.

بزرگ ترین کیک تولد جهان

بزرگترین کیک تولد جهان در سال 1989 برای برگزاری 100مین سالگرد تولد شهر فورت پین (Fort Payne) در ایالت آلاباما امریکا درست شد. این کیک 58166 کیلو یعنی نزدیک 60 تن وزن داشت و فقط 7 تن خامه برای تزیین آن بکار رفته بود. میتوانید اینجا درباره گران تزرین کیک های عروسی دنیا بیشتر بدانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *